Jak się uczyć angielskiego, żeby w końcu się nauczyć?

Jak się uczyć angielskiego, żeby w końcu się nauczyć?

Nauka języka obcego nie może być męką. Powinna być dynamiczna, przyjemna, skuteczna – tylko to prowadzi do solidnego opanowania podstaw i biegłości w posługiwaniu się językiem na co dzień. Na szczęście dziś język angielski to już nie tylko mozolne kursy w grupie lub drogie, prywatne zajęcia z lektorem. Można również uczyć się go na inne sposoby – choćby pobierając lekcje angielskiego online. Dlaczego niektóre sposoby na naukę języka nie działają, a inne mogą przynieść całkowitą odmianę?

Nie każda nauka przynosi efekty

Wiele osób ma za sobą całe lata nauki angielskiego. Najpierw uczyły się go w szkole, potem w domu lub na kursach, niekiedy wykorzystując wszystkie to sposoby jednocześnie. Niestety, większość tych starań poszła na marne – dziś nie czują się pewnie, nie mogą swobodnie obejrzeć filmu po angielsku lub złożyć zamówienia w restauracji za granicą. Z czego to wynika i jakie sposoby nauki za tym stoją?

1. Słówka bez kontekstu

Uczenie się list przypadkowych słówek kompletnie bez kontekstu to pomyłka równie częsta, jak ogromna. Słówka w języku angielskim miewają nawet po kilka znaczeń, w zależności od ich użycia w zdaniu. Uczenie się na pamięć tych znaczeń jest nudne, mozolne i właściwie całkiem nieskuteczne.

2. Stresujące kursy stacjonarne

Nie każdemu odpowiadają tradycyjne lekcje prowadzone w szkołach językowych, nierozerwalnie kojarzące się z “prawdziwą” szkołą. Zadania domowe, odpytywanie przy grupie kursantów i mało plastyczny program potrafią skutecznie zablokować proces przyjmowania wiedzy, a co jeszcze gorsze – zbudować barierę językową, którą bardzo trudno będzie przekroczyć. Uraz po uczestniczeniu w takich zajęciach może przełamać nauka języka angielskiego online.

3. Tylko teoria

Kolejnym błędem jest zaczynanie od gramatyki i pozostawanie przy niej. Nauka języka angielskiego w domu to nieskończone perspektywy – można otoczyć się językiem, chłonąc go niejako przy okazji i z najwyższą przyjemnością. Nie ma powodu, by ograniczać się do suchych formułek, podczas gdy te same zasady można przyswoić w praktyce.

Jak zastąpić nieskuteczne metody lepszymi?

Nauka języka jest dziś o wiele nowocześniejsza, niż kilka czy kilkanaście lat temu. Polega przede wszystkim na praktycznym stosowaniu poznanych słówek, zwrotów, zasad. Wykorzystuje też wszystkie modalności – słuchanie, czytanie, mówienie i pisanie. W jaki sposób można je przećwiczyć?

1. Słuchanie – świetnie sprawdzą się podcasty przygotowywane specjalnie z myślą o uczniach przez native speakerów.

2. Mówienie – warto wykorzystywać okazję do konwersacji z obcokrajowcami lub umówić się ze znajomym, że dwa dni w tygodniu będą dniami angielskiego.

3. Czytanie – tutaj możliwości są nieograniczone, szczególnie, gdy wybierze się angielski online. W internecie nie brakuje artykułów, książek, wpisów na wszelkie interesujące tematy.

4. Pisanie – istnieją specjalne platformy, na których można poznawać osoby z innych państw i prowadzić z nimi internetową lub tradycyjną korespondencję.

Wygodna nauka online

Bardzo duże możliwości daje też dzisiaj nauka angielskiego online. To nie tylko dostęp do różnych materiałów w postaci anglojęzycznych filmów, stron internetowych, blogów czy słuchowisk, ale także gotowe kursy dedykowane osobom na każdym poziomie znajomości języka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = dwa