Jak się uczyć angielskiego, żeby w końcu się nauczyć?
Nauka języka obcego nie może być męką. Powinna być dynamiczna, przyjemna, skuteczna – tylko to prowadzi do solidnego opanowania podstaw i biegłości w posługiwaniu się językiem na co dzień. Na szczęście dziś język angielski to już nie tylko mozolne kursy w grupie lub drogie, prywatne zajęcia z lektorem. Można również uczyć się go na inne sposoby – choćby pobierając lekcje angielskiego online. Dlaczego niektóre sposoby na naukę języka nie działają, a inne mogą przynieść całkowitą odmianę?
Nie każda nauka przynosi efekty
Wiele osób ma za sobą całe lata nauki angielskiego. Najpierw uczyły się go w szkole, potem w domu lub na kursach, niekiedy wykorzystując wszystkie to sposoby jednocześnie. Niestety, większość tych starań poszła na marne – dziś nie czują się pewnie, nie mogą swobodnie obejrzeć filmu po angielsku lub złożyć zamówienia w restauracji za granicą. Z czego to wynika i jakie sposoby nauki za tym stoją?
1. Słówka bez kontekstu
Uczenie się list przypadkowych słówek kompletnie bez kontekstu to pomyłka równie częsta, jak ogromna. Słówka w języku angielskim miewają nawet po kilka znaczeń, w zależności od ich użycia w zdaniu. Uczenie się na pamięć tych znaczeń jest nudne, mozolne i właściwie całkiem nieskuteczne.
2. Stresujące kursy stacjonarne
Nie każdemu odpowiadają tradycyjne lekcje prowadzone w szkołach językowych, nierozerwalnie kojarzące się z “prawdziwą” szkołą. Zadania domowe, odpytywanie przy grupie kursantów i mało plastyczny program potrafią skutecznie zablokować proces przyjmowania wiedzy, a co jeszcze gorsze – zbudować barierę językową, którą bardzo trudno będzie przekroczyć. Uraz po uczestniczeniu w takich zajęciach może przełamać nauka języka angielskiego online.
3. Tylko teoria
Kolejnym błędem jest zaczynanie od gramatyki i pozostawanie przy niej. Nauka języka angielskiego w domu to nieskończone perspektywy – można otoczyć się językiem, chłonąc go niejako przy okazji i z najwyższą przyjemnością. Nie ma powodu, by ograniczać się do suchych formułek, podczas gdy te same zasady można przyswoić w praktyce.
Jak zastąpić nieskuteczne metody lepszymi?
Nauka języka jest dziś o wiele nowocześniejsza, niż kilka czy kilkanaście lat temu. Polega przede wszystkim na praktycznym stosowaniu poznanych słówek, zwrotów, zasad. Wykorzystuje też wszystkie modalności – słuchanie, czytanie, mówienie i pisanie. W jaki sposób można je przećwiczyć?
1. Słuchanie – świetnie sprawdzą się podcasty przygotowywane specjalnie z myślą o uczniach przez native speakerów.
2. Mówienie – warto wykorzystywać okazję do konwersacji z obcokrajowcami lub umówić się ze znajomym, że dwa dni w tygodniu będą dniami angielskiego.
3. Czytanie – tutaj możliwości są nieograniczone, szczególnie, gdy wybierze się angielski online. W internecie nie brakuje artykułów, książek, wpisów na wszelkie interesujące tematy.
4. Pisanie – istnieją specjalne platformy, na których można poznawać osoby z innych państw i prowadzić z nimi internetową lub tradycyjną korespondencję.
Wygodna nauka online
Bardzo duże możliwości daje też dzisiaj nauka angielskiego online. To nie tylko dostęp do różnych materiałów w postaci anglojęzycznych filmów, stron internetowych, blogów czy słuchowisk, ale także gotowe kursy dedykowane osobom na każdym poziomie znajomości języka.