Nauka angielskiego dla dorosłych – wiek nie jest przeszkodą

Nauka angielskiego dla dorosłych – wiek nie jest przeszkodą

Dorośli w roli uczniów języka obcego są specyficzną grupą. Tracą cierpliwość, łatwo się poddają, wiecznie nie mają czasu lub szukają wymówek, by nie odrobić zadania domowego. Często oczekują cudów i niesamowitych efektów w ciągu tygodnia lub miesiąca, a w obliczu ich braku rezygnują całkowicie z nauki. Jak nie popełniać takich błędów i opanować angielski od podstaw mimo tego, że czasy szkolne już dawno minęły?

Różne warianty kursów językowych

1. Nauka na tradycyjnym kursie

Lektor zatrudniony w szkole językowej z pewnością dobrze przekaże podstawy angielskiego wszystkim uczniom, niezależnie od ich wieku. Istnieją jednak specjalne grupy dedykowane dorosłym. Ich główną zaletą jest dostosowanie godzin spotkań do osób pracujących – zwykle są to pory popołudniowe lub nawet wieczorne. Kurs w grupie ma swoje zalety – motywuje (lekcje odbywają się, niezależnie czy brakuje jednego kursanta, czy są wszyscy), a także umożliwia ćwiczenia w parach i konwersacje z kilkoma osobami na podobnym poziomie znajomości języka.

2. Kursy online lub łączone

Kurs online to nowoczesny sposób dla zabieganych ludzi. To także szansa na naukę dla tych osób, które nie mają zbyt łatwego dostępu do szkoły językowej. Czas nauki można dostosować do własnych potrzeb, niezbędna będzie jednak motywacja i pewna doza samodyscypliny. Kurs języka angielskiego online nie zakłada kontaktu z monitorującym postępy nauczycielem.

3. Lekcje indywidualne

Świetne rozwiązanie stanowią także lekcje indywidualne z lektorem, a po pewnym czasie z native speakerem.  Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Czas lekcji można dostosować elastycznie do własnych potrzeb, podobnie jak ich częstotliwość. Cała uwaga lektora skierowana jest na jednego ucznia, nie umkną mu więc żadne błędy – angielski dla dorosłych w takiej formie jest efektywnym rozwiązaniem. Pewnym minusem mogą za to być wysokie ceny takich lekcji.

Czy dorosły może zaczynać od podstaw?

Wiele dorosłych osób zastanawia się, czy nauka angielskiego od podstaw nie jest przypadkiem czymś, co powinni zrobić już dawno temu. Nic bardziej mylnego – zwlekanie z rozpoczęciem kursu z obawy, że będzie się jedyną osobą w swoim przedziale wiekowym jest dużym błędem. Dorośli, nawet starsi ludzie bardzo często zaczynają opanowywać podstawy angielskiego. Powodów może być wiele – chęć samorozwoju, lub wymogi stawiane w pracy, chęć poczucia się pewniej na zagranicznej wycieczce, lub po prostu pasja do nauki i przyswajania ciągle nowej wiedzy oraz umiejętności.

Nauka angielskiego od podstaw wcale nie jest skierowana tylko do dzieci i młodzieży. Przeciwnie, powstaje sporo grup dla osób dorosłych lub seniorów.

Przede wszystkim – utrzymać entuzjazm

Co stanowi tajemnicę skutecznej nauki? To przede wszystkim chęć przyswojenia języka i otoczenia się nim, by stał się naturalny. W dobie internetu język angielski jest wszędzie – można bez problemu zyskać dostęp do filmów, gier, seriali, książek w tym języku. Dla każdego inny aspekt kontaktu z językiem będzie stanowił idealną motywację. Jedni chętnie wejdą w kontakt z obcokrajowcami przez czat lub portal lingwistyczny, inni będą woleli śledzić losy ulubionych bohaterów serialu w oryginale, zanim polscy znajomi doczekają się premiery nowego odcinka. Jedno jest pewne – warto szukać własnych źródeł cierpliwości i entuzjazmu.