Nauka angielskiego dla dzieci – jak wspomóc swoją pociechę?

Nauka angielskiego dla dzieci – jak wspomóc swoją pociechę

Język angielski dla dzieci w wieku przedszkolnym jednym wydaje się być świetnym pomysłem, inni z kolei wypowiadają się o nim krytycznie. Nauka w tak wczesnym wieku ma swoje niepodważalne zalety, trzeba jednak zadbać, by miała formę odpowiednią do wieku i możliwości odbiorcy. Czy angielski dla dzieci to decyzja z przyszłością?

Dziecko w roli ucznia

Dzieci mają bardzo dużą płynność językową a co za tym idzie, łatwość przyswajania języków obcych. Dlatego warto zacząć wdrażać angielski dla dzieci już na etapie przedszkolnym. Kilkulatek bardzo łatwo uczy się porozumiewać, jeśli język obcy jest dla niego wpleciony w kontekst codziennego życia. Być może początkowo jego próby nie będą zbyt poprawne gramatycznie, jednak z czasem wyćwiczy i ten aspekt języka. Ma przy tym szansę mówić bardzo płynnie, pewnie i z naturalnym akcentem.

Żeby to osiągnąć, nie można jednak zapominać o specyfice dziecka w roli ucznia. Dorośli są w stanie uczyć się języka, siedząc i studiując struktury gramatyczne lub wykuwając na pamięć listy słówek i wyrażeń. Istnieją podzielone opinie na temat skuteczności takiego trybu nauki, jednak w przypadku dzieci jedno jest pewne – to nie zadziała.

Jak pomóc dziecku z nauką w domu?

Istnieje kilka sposobów, by uczynić naukę języka łatwiejszą i efektywniejszą dla dziecka. Angielski to nie tylko nauka słówek – angielski może być obecny w każdym aspekcie życia. Jak rodzic może wprowadzić go do domu?

  • Angielskie rozmowy

Anglojęzyczni rodzice mają bardzo prosty sposób na uczenie dzieci – to zwykła rozmowa, dotycząca choćby bieżących wydarzeń, zabawy, opowieści o tym, jak minął dzień. Małe dzieci nie mają problemów z mówieniem w obcym języku, ponieważ nie wstydzą się popełniania błędów. Warto więc włożyć pewien wysiłek w utrzymane tego stanu – nie krytykować dziecka, pozwolić mu po prostu mówić i w ten sposób dochodzić do płynności.

  • Bajki po angielsku

Jeśli chodzi o język angielski, nauka może być prosta ze względu na wszechobecność i dostępność materiałów. W Internecie znajduje się mnóstwo bajek w audiobookach oraz filmów rysunkowych dla dzieci w tym języku. Chęć zrozumienia tego, co dzieje się na ekranie wzbudzi w dziecku ciekawość i zachęci do skupienia. Puszczanie dziecku anglojęzycznych bajek to coś, co mogą zrobić także rodzice, którzy sami nie mówią płynnie po angielsku.

  • Wspólna nauka

Całkiem dobrym pomysłem może być też wspólna nauka wierszyków, rymowanek, śmiesznych łamańców językowych. Nauka angielskiego w domu nie musi być nudna – można zorganizować dziecku wspaniałą zabawę, samemu przy tym zyskując pewność i biegłość.

Kurs angielskiego dla dziecka

Coraz więcej pojawia się też ofert szkół językowych, które są skierowane do rodziców i ich dzieci. Warto dokładnie upewnić się, czy dany kurs na pewno będzie prowadzony zgodnie z potrzebami dziecka. Ostatecznie celem absolutnie nie jest zniechęcenie go do nauki języka angielskiego. Dobrym pomysłem jest podpytanie innych rodziców, których dzieci chodzą na dany kurs. Coraz częściej także przedszkola oferują możliwość nauki angielskiego, a w niektórych opiekunowie i opiekunki porozumiewają się z dziećmi jedynie po angielsku, co znacznie przyspiesza rozwój płynności językowej. Dzieci bardzo szybko i chętnie przystosowują się do takiego trybu, traktując go jako ekscytującą zabawę.