Samodzielna nauka języka angielskiego w domu – to możliwe!

Jak się uczyć angielskiego, żeby w końcu się nauczyć

Znajomość języka angielskiego pozwala być na bieżąco z popkulturą i swobodnie poruszać się podczas wycieczki do obcego kraju. Z pomocą odpowiednich materiałów i z pewną dozą samozaparcia możliwa jest samodzielna nauka angielskiego. W co warto zainwestować czas i pieniądze, i jak podejść do tego zadania, by zakończyło się pełnym sukcesem?

Czy to się może udać?

Z pewnością wiele osób potwierdzi, że nauka języka angielskiego w domu jak najbardziej może się udać. Nic nie przychodzi jednak za darmo. Konieczne będzie zaplanowanie nauki, wcielenie planu w życie i co najtrudniejsze – wytrwanie przy nim nawet wtedy, gdy przyjdzie zniechęcenie. Sposobów na spadek motywacji jest wiele. Można na przykład zmieniać sposoby nauki – nie tylko uczyć się na pamięć list słówek i wykonywać kolejne ćwiczenia gramatyczne, ale od czasu do czasu obejrzeć też serial po angielsku lub głośno śpiewać ulubioną piosenkę.

Zanim jednak nadejdzie spadek motywacji, każdego czekają początki. Tu zwykle nie brakuje entuzjazmu, najwyżej środków, by przekuć go w efektowną, szybką naukę angielskiego. Jak uczyć się w domu, by się nauczyć, a nie zniechęcić?

Samodzielna nauka – od czego zacząć?

  • Dobry plan i jasne cele

Plan wiodący prosto do celu powinien być jasny, czytelny i dokładnie określać, co należy po kolei robić. Przykładowy plan może zakładać naukę cztery razy w tygodniu, w poniedziałki, środy, piątki i soboty, przez godzinę, od godziny 18 do 19. Ważne, by był precyzyjny – określenie “dużo czytać” na pewno nie spełnia tego wymogu. Lepiej będzie napisać “czytać pięć stron książki dziennie”. Nie sposób też układać precyzyjnego planu bez określenia, jak dokładnie rysuje się cel. Chęć podszkolenia się w angielskim przed wakacyjnym wyjazdem będzie wymagała całkiem innego trybu nauki, niż zamiar zdania wysokiego certyfikatu.

  • Drobne nagrody

Rodzajem motywacji, która gra główne skrzypce w samodzielnej nauce języków, jest motywacja wewnętrzna. W najlepszej sytuacji są więc ci, którzy uczą się języka ze względu na swoje upodobania czy planowane zagraniczne wakacje. Możliwość płynnego złożenia zamówienia w angielskiej kawiarni czy rozumienia tekstów piosenek bez zaglądania do tłumaczeń jest dla nich wspaniałą nagrodą. Jednak nawet najbardziej zainspirowany i kochający język angielski uczeń potrzebuje czasem nagrody. Warto więc “umówić się” ze sobą na takie nagrody za wytrwałość. Może to być nowy, pięknie wydany zestaw fiszek, ulubiony film na DVD w angielskiej wersji językowej lub książka.

  • Wspomagający program

Dobry program do nauki angielskiego z pewnością pomoże wdrożyć wszystkie powyższe zasady. Uporządkuje naukę, da możliwość monitorowania postępów oraz “odhaczania” kolejnych celów. Wiele z programów do nauki języka ma iście rozrywkowy charakter – pozwala osiągać kolejne poziomy i daje prawdziwe poczucie satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.

Czy warto uczyć się angielskiego w domu?

Samodzielna nauka, którą dodatkowo wspomaga przemyślana aplikacja do nauki angielskiego, ma wielkie szanse powodzenia. Można się na nią zdecydować z wielu powodów, a do najczęstszych należy oszczędność lub brak możliwości uczęszczania na kurs o odpowiednim tempie czy poziomie. Większość osób nie potrzebuje jednak uczęszczania na regularny kurs w szkole językowej, by zadowalająco opanować język angielski.